Skip to content

69-71 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1924

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Feb 14, 2017

Property Information

Block23603
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page236

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UH-BG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,708
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
27%
Improvement Value:$226,200
73%
Total Assessment$310,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,931-0.6%
2024$6,975+40.1%
2023$4,979-0.4%
2022$4,997+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

DeedBook 9186, Page 165Recorded3/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1924