Skip to content

731 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2001

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 27, 2016

Property Information

Block23703
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page237

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
20%
Improvement Value:$307,500
80%
Total Assessment$385,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,615-0.6%
2024$8,669+40.1%
2023$6,188-0.4%
2022$6,211+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9126, Page 858Recorded6/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 2001