Skip to content

24 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Date
Nov 6, 2023

Property Information

Block23703
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page237

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-1U-H-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,354
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
36%
Improvement Value:$159,200
64%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,292-0.7%
2024$5,327+42.8%
2023$3,731-0.4%
2022$3,746+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927