Skip to content

12 Wilkinson Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Feb 15, 2018

Property Information

Block23703
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page237

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
28%
Improvement Value:$220,000
72%
Total Assessment$305,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,822-0.6%
2024$6,865+40.1%
2023$4,900-0.4%
2022$4,919+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 9342, Page 324Recorded9/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1925