Skip to content

676 Garfield Ave.

Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$897,500
Last Sale Date
Oct 22, 2015

Property Information

Block23704
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page237

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-SERV-STA.
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$711,300
91%
Improvement Value:$69,100
9%
Total Assessment$780,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,426-0.6%
2024$17,536+40.1%
2023$12,518-0.4%
2022$12,564+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$897,500
DeedBook 9077, Page 280