Skip to content

706 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2005

Property Information

Block23704
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page237

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,816
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
20%
Improvement Value:$351,900
80%
Total Assessment$440,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,832-0.6%
2024$9,894+40.1%
2023$7,062-0.4%
2022$7,089+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000