Skip to content

167 Audubon Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Date
May 15, 1999

Property Information

Block23801
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UHCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,800
34%
Improvement Value:$205,000
66%
Total Assessment$310,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,940-0.6%
2024$6,984+40.1%
2023$4,985-0.4%
2022$5,004+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5508, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1925