Skip to content

236 West Side Ave.Jersey City, NJ 07305

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block23801
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-STA.H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,600
41%
Improvement Value:$500,200
59%
Total Assessment$850,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,998-0.6%
2024$19,117+40.1%
2023$13,647-0.4%
2022$13,698+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0