Skip to content

1 Stegman Ter.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 6, 2016

Property Information

Block23802
Lot103
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1UHMG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,473
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
34%
Improvement Value:$195,900
66%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,585-0.6%
2024$6,626+40.1%
2023$4,730-0.4%
2022$4,748+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5115, Page 336

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook 3315, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1925