Skip to content

6 Stegman Ct.

Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Owner
---
Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block23802
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-MG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,000
46%
Improvement Value:$110,200
54%
Total Assessment$203,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,537-0.6%
2024$4,566+40.1%
2023$3,259-0.4%
2022$3,272+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,360DeedBook 9578, Page 14

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 9578, Page 14

Property Sale

Sale
$233,000

From:

To:

DeedBook 8953, Page 438Recorded1/14/2014

Property Sale

Sale
$126,800
DeedBook 5148, Page 217

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 3346, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1927