Skip to content

14 Stegman Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Jan 17, 1996

Property Information

Block23802
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-MG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
41%
Improvement Value:$132,500
59%
Total Assessment$225,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,035-0.6%
2024$5,067+40.1%
2023$3,617-0.4%
2022$3,631+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4949, Page 325

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4163, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1925