Skip to content

18 Stegman Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 16, 2001

Property Information

Block23802
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
31%
Improvement Value:$203,100
69%
Total Assessment$296,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,612-0.6%
2024$6,653+40.1%
2023$4,749-0.4%
2022$4,767+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5806, Page 278

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3251, Page 1088

Property Built

Built

Year Built: 1925