Skip to content

30 Stegman Ct.

Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2024

Property Information

Block23802
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-MG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
37%
Improvement Value:$161,500
63%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,728-0.6%
2024$5,764+40.1%
2023$4,114-0.4%
2022$4,130+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 3261, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1925