Skip to content

393 Stegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 3, 2002

Property Information

Block23802
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UHCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,800
31%
Improvement Value:$220,000
69%
Total Assessment$317,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,096-0.6%
2024$7,141+40.1%
2023$5,098-0.4%
2022$5,117+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 7016, Page 155Recorded2/6/2003

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3442, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1927