Skip to content

35 Stegman Pl.

Jersey City, NJ 07305

Built 1950

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block23802
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
42%
Improvement Value:$116,900
58%
Total Assessment$201,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,500-0.6%
2024$4,528+40.1%
2023$3,232-0.4%
2022$3,244+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,080DeedBook 9425, Page 173Recorded8/12/2019

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 9103, Page 570Recorded3/2/2016

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4774, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1950