Skip to content

27 Stegman Pl.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Sep 18, 1996

Property Information

Block23802
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
42%
Improvement Value:$117,000
58%
Total Assessment$201,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,502-0.6%
2024$4,530+40.1%
2023$3,234-0.4%
2022$3,246+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5048, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1925