Skip to content

11 Stegman Pl.Jersey City, NJ 07305

Built 1959

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block23802
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
34%
Improvement Value:$164,100
66%
Total Assessment$248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,553-0.6%
2024$5,588+40.1%
2023$3,989-0.4%
2022$4,004+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 7670, Page 236Recorded9/20/2005

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5589, Page 250

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5259, Page 267

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3278, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1959