Skip to content

379 Stegman Pkwy.

Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$270,800
Last Sale Date
Apr 26, 2018

Property Information

Block23802
Lot85
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UHCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,659
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,800
27%
Improvement Value:$264,200
73%
Total Assessment$362,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,083-0.6%
2024$8,134+40.1%
2023$5,806-0.4%
2022$5,828+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,800

From:

To:

DeedBook 9307, Page 457Recorded5/18/2018

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 9168, Page 101Recorded12/28/2016

Property Sale

SaleMulti
$172,500
DeedBook 3620, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1910