Skip to content

25 Stegman Terrace

Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 21, 2017

Property Information

Block23802
Lot92
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1UHMG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
33%
Improvement Value:$205,300
67%
Total Assessment$305,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,817-0.6%
2024$6,860+40.1%
2023$4,897-0.4%
2022$4,915+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 9195, Page 540Recorded4/24/2017

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8808, Page 282

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 8808, Page 282Recorded8/29/2011

Property Built

Built

Year Built: 1927