Skip to content

11 Stegman Ter.

Jersey City, NJ 07305

Built 1928

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 20, 2011

Property Information

Block23802
Lot98
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1UHMG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
43%
Improvement Value:$130,100
57%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,116-0.6%
2024$5,148+40.1%
2023$3,675-0.4%
2022$3,689+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8800, Page 339Recorded7/13/2011

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3181, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1928