Skip to content

69 Audubon Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 20, 1997

Property Information

Block23901
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-CBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
30%
Improvement Value:$221,600
70%
Total Assessment$315,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,047-0.6%
2024$7,092+40.1%
2023$5,062-0.4%
2022$5,081+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5180, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1925