Skip to content

77 Audubon Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2002

Property Information

Block23901
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
37%
Improvement Value:$158,600
63%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,641-0.6%
2024$5,676+40.1%
2023$4,052-0.4%
2022$4,067+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925