Skip to content

253 Stegman St.Jersey City, NJ 07305

Built 0001
Apartment

Last Sale Price
$504,000
Last Sale Date
Apr 15, 2011

Property Information

Block23903
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description4S-BA-13U

Assessment

Land Value:$455,000
26%
Improvement Value:$1,297,100
74%
Total Assessment$1,752,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,124-0.6%
2024$39,370+40.1%
2023$28,104-0.4%
2022$28,209+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$504,000

From:

To:

DeedBook 8792, Page 414Recorded5/20/2011

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

DeedBook 7554, Page 145Recorded5/16/2005

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 3971, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 0001