Skip to content

133 Bayview Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1994

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block24001
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page240

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,746
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
60%
Improvement Value:$60,000
40%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,350-0.6%
2024$3,371+40.1%
2023$2,406-0.4%
2022$2,415+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft2,746DeedBook 9450, Page 281Recorded11/15/2019

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 9160, Page 316Recorded11/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1994