Skip to content

141 Dwight St.Jersey City, NJ 07305

Built 1995

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 10, 2002

Property Information

Block25704
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,671
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
40%
Improvement Value:$138,600
60%
Total Assessment$229,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,127-0.6%
2024$5,159+40.1%
2023$3,683-42.3%
2022$6,379+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 6067, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1995