Skip to content

525-539 Ocean Av

Jersey City, NJ 07305

Built 1993
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2024

Property Information

Block24001
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page240

Building Details

Building Class---
Description5-2S-FD-10U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$422,400
25%
Improvement Value:$1,277,500
75%
Total Assessment$1,699,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,959-0.6%
2024$38,197
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$1,100,000
DeedBook 9798, Page 197Recorded1/25/2024

Property Built

Built

Year Built: 1993