Skip to content

133 Wilkinson Ave.Jersey City, NJ 07305

Apartment
Vacant

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
May 13, 2016

Property Information

Block23502
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-F-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,600
10%
Improvement Value:$911,300
90%
Total Assessment$1,013,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,640-0.6%
2024$22,782+404.7%
2023$4,514-0.4%
2022$4,531+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

DeedBook 9120, Page 191Recorded5/20/2016

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 9006, Page 727Recorded11/14/2014

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 8983, Page 176Recorded7/17/2014