Skip to content

560 Palisade Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block2402
Lot2
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building ClassC2507
Description2S-B-D-3U-HG1(1
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage174
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
10%
Improvement Value:$676,200
90%
Total Assessment$751,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,774-0.6%
2024$16,879+40.1%
2023$12,049-0.4%
2022$12,094+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

Sq Ft174DeedBook 9553, Page 30Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 8984, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1910