Skip to content

570 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Jul 31, 1997

Property Information

Block2402
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,574
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
42%
Improvement Value:$312,800
58%
Total Assessment$537,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,009-0.6%
2024$12,084+40.1%
2023$8,626-0.4%
2022$8,659+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5174, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1905