Skip to content

386 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$1,160,000
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block2404
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,598
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$566,400
58%
Improvement Value:$410,200
42%
Total Assessment$976,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,807-0.6%
2024$21,944+40.1%
2023$15,665-0.4%
2022$15,723+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,160,000

From:

To:

Sq Ft2,598DeedBook 9660, Page 731Recorded4/25/2022

Property Sale

Sale
$1,160,000
DeedBook 9660, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1890