Skip to content

429 New York Ave.(Block 1705 Lot 4)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1,090,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block1705
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
32%
Improvement Value:$255,000
68%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,374-0.6%
2024$8,426-30.0%
2023$12,030-0.4%
2022$12,075+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,090,000
DeedBook 9695, Page 613

Property Sale

Sale
$1,090,000

From:

To:

Sq Ft2,544DeedBook 9695, Page 613Recorded9/9/2022

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,823DeedBook 9146, Page 797Recorded9/21/2016

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 9146, Page 797

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 3449, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1900