Skip to content

402 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1870

Last Sale Date
Sep 19, 1973

Property Information

Block2404
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,975
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,400
58%
Improvement Value:$282,500
42%
Total Assessment$664,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,847-0.6%
2024$14,940+40.1%
2023$10,665-0.4%
2022$10,705+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3149, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1870