Skip to content

217 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Jul 21, 2015

Property Information

Block2104
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B&F-2U-G3
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,980
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
31%
Improvement Value:$506,200
69%
Total Assessment$731,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,328-0.6%
2024$16,430+40.1%
2023$11,728-0.4%
2022$11,772+74.9%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

DeedBook 9056, Page 66Recorded8/6/2015

Property Sale

Sale
$442,000
DeedBook 7667, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1880