Skip to content

1 Congress St.(Unit C0204)Jersey City, NJ 07307

Built 1965

Last Sale Price
$11,100
Last Sale Date
Jul 6, 2006

Property Information

Block2404
Lot41
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building ClassC1002
Description2S-B-D-32U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,001
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
28%
Improvement Value:$197,100
72%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,076-0.6%
2024$6,114+40.1%
2023$4,364-0.4%
2022$4,381+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$11,100
DeedBook 7959, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1965