Skip to content

20 Stegman StJersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$23,500
Last Sale Date
Apr 27, 1977

Property Information

Block24103
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
36%
Improvement Value:$139,100
64%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,875-0.6%
2024$4,905+40.1%
2023$3,502-0.4%
2022$3,515+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 3227, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1925