Skip to content

59 Wegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Date
Nov 9, 2023

Property Information

Block24103
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,742
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
27%
Improvement Value:$243,000
73%
Total Assessment$332,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,414-0.6%
2024$7,460+40.1%
2023$5,325-0.4%
2022$5,345+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925