Skip to content

482 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2008

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
May 18, 2018

Property Information

Block24103
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
16%
Improvement Value:$407,300
84%
Total Assessment$483,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,803-0.6%
2024$10,871+40.1%
2023$7,760-0.4%
2022$7,789+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9310, Page 37Recorded5/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 7802, Page 208