Skip to content

32 Skyline Drive

Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 1999

Property Information

Block24201
Lot125
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page242

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-FD-2UH-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
32%
Improvement Value:$178,800
68%
Total Assessment$263,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,873-0.6%
2024$5,910+40.1%
2023$4,219-0.4%
2022$4,234+11.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925