Skip to content

4 Vreeland TerraceJersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 26, 2014

Property Information

Block24201
Lot58.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page242

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,334
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,200
29%
Improvement Value:$390,400
71%
Total Assessment$552,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,340-0.6%
2024$12,417+40.1%
2023$8,864-0.4%
2022$8,897+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 8856, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1925