Skip to content

404 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Oct 22, 1993

Property Information

Block24701
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-B-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,088
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
30%
Improvement Value:$226,000
70%
Total Assessment$322,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,210-0.6%
2024$7,256+40.1%
2023$5,179-0.4%
2022$5,199+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4661, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1926