Skip to content

10 Casper Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 23, 1992

Property Information

Block23904
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,207
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
29%
Improvement Value:$228,000
71%
Total Assessment$323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,213-0.6%
2024$7,258+40.1%
2023$5,181-0.4%
2022$5,200+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4553, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1927