Skip to content

391 Fulton Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1965

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 18, 2012

Property Information

Block24702
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UHCB-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,118
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,900
29%
Improvement Value:$242,100
71%
Total Assessment$341,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,615-0.6%
2024$7,662+40.1%
2023$5,470-0.4%
2022$5,490+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8886, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1965