Skip to content

371 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 23, 2025

Property Information

Block24702
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,900
35%
Improvement Value:$183,600
65%
Total Assessment$282,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,308-0.6%
2024$6,348+40.1%
2023$4,531-0.4%
2022$4,548+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5026, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1923