Skip to content

365 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block24704
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,900
28%
Improvement Value:$236,100
72%
Total Assessment$328,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,324-0.6%
2024$7,370+40.1%
2023$5,261-0.4%
2022$5,281+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft2,240DeedBook 9750, Page 937Recorded6/7/2023

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4671, Page 42

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3281, Page 1131

Property Built

Built

Year Built: 1926