Skip to content

355 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 25, 2014

Property Information

Block24704
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
33%
Improvement Value:$180,600
67%
Total Assessment$269,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,020-0.6%
2024$6,058+40.1%
2023$4,324-0.4%
2022$4,341+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,120DeedBook 9014, Page 324Recorded12/30/2014

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4561, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1926