Skip to content

353 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2004

Property Information

Block24704
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
36%
Improvement Value:$160,100
64%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,562-0.6%
2024$5,597+40.1%
2023$3,996-0.4%
2022$4,011+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926