Skip to content

342 Van Nostrand AveJersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$553,000
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block24704
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,900
28%
Improvement Value:$244,900
72%
Total Assessment$337,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,543-0.6%
2024$7,590+40.1%
2023$5,418-0.4%
2022$5,439+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$553,000
Sq Ft2,120DeedBook 9549, Page 376Recorded4/14/2021

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 7875, Page 88Recorded4/25/2006

Property Sale

Sale
$149,350
DeedBook 5453, Page 125

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3734, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1926