Skip to content

253 Dwight St.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Oct 27, 1980

Property Information

Block24801
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
26%
Improvement Value:$243,200
74%
Total Assessment$328,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,340-0.6%
2024$7,386+40.1%
2023$5,272-0.4%
2022$5,292+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3310, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1920