Skip to content

243 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 29, 2000

Property Information

Block24802
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
26%
Improvement Value:$256,000
74%
Total Assessment$346,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,726-0.6%
2024$7,775+40.1%
2023$5,550-0.4%
2022$5,571+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5580, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1905