Skip to content

235 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 10, 2015

Property Information

Block24802
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
DescriptionCOR2S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
26%
Improvement Value:$262,100
74%
Total Assessment$354,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,907-0.6%
2024$7,957+40.1%
2023$5,680-0.4%
2022$5,701+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 9027, Page 700Recorded3/17/2015

Property Sale

Sale
$76,900
DeedBook 4890, Page 323

Property Sale

Sale
$80,970
DeedBook 3662, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1905